یادگیری زبان انگلیسی زیر سه سال

یادگیری زبان انگلیسی زیر سه سال

📣حتما از سن شش ماهگی با خرید سی دی های آموزشی زبان انگلیسی فرزندتان را تقویت کنید.🤔🤔

🔴لطفا آگاه باشید و فریب این تبلیغات رو نخورید و به هیچ وجه تا زمانی که کودک زبان اول رو کامل فرانگرفته زبان دوم را شروع نکنید.

⛔️استفاده از سی دی اون هم زیر سه سال به شدت به مغز اسیب میزنه.

📌نقض توجه،اختلال حافظه،دیجیتالی شدن(شبیه اتیسم)از عواقب آن هست.کودکم حرف نمی زنه

کودکم حرف نمی زنه

صحبت نکردن کودکان دلایل مختلفی داره
🔹️اتیسم، بیش فعالی نقص توجه، تشنج، تولد زودرس، مشکلات شنوایی، وراثت و بازی زیاد با گوشی موبایل از جمله دلایل تاخیر گفتار هستند

🔹️در گام اول اگر کودکتون ارتباط برقرار نمی کنه سعی کنید اون رو تحریک کنید مثلا دالی بازی کنید، لامپ ها رو خاموش و از نور های جذاب استفاده کنید، پارک و خانه بازی ببرید، شعر بخوانید برقصید و تلاش کنید کودک به شما توجه کند
🔴 اگر کودکتون ۱۸ ماهشه و هیچی نمیگه حتما با متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید

🔶️بهترین دکتر گفتاردرمانی در کرمان
دکتر محمد کریمی
متخصص علوم اعصاب کارشناس ارشد گفتاردرمانیآبریزش دهان

آبریزش دهان

🔵🔵🔴علت آبریزش دهان کودک به صورت ماهانه

🔹️ یک تا شش ماهگی
در این سن سن معمولا نوزاد به پشت خوابیده و آبریزش دهان او دیده نمی شود. آبریزش دهان نوزاد چهار ماهه علل متفاوتی می تواند داشته باشد که مهمترین آنها شروع مرحله رویش دندان ها است. اگر با مساله آبریزش دهان نوزاد 4 ماهه درگیر شده اید، با انگشت تمیز لثه های پایین اون در محل دندان پیش جلویی را لمس کنید، شاید علت آبریزش دهان نوزاد 4 ماهه شما همان تیزی کوچکی است که با دستانتان برخورد می کند. تبریک می گوییم دلبندتان در حال دندان در آوردن است!

🔹️6 ماهگی
در این مقطع سنی، اگرچه آبریزش دهانی بیشتر تحت کنترل قرار می گیرد اما وقتی کودک غلت می زند یا اسباب بازی هایش را به دهان می گذارد، ادامه می یابد. در این سن معمولا با رویش دندان در کودکان نیز مواجه هستیم که با آبریزش همراه است.

🔹️9 ماهگی
در این مرحله، نوزادان غلت می زنند و سینه خیز می روند. همچنین دندانهای بیشتری در می آوردند. رویش دندانها، موجب تحریک ترشح بزاق می شود.

🔹️12 ماهگی
آبریزش دهان کودک یک ساله نیز همانند موارد قبلی بیشتر به دندان در آوردن مربوط می شود زیرا در این سن دندان های آسیای شیرخوار هنوز رشد نکرده است. گرچه معمولا همین مورد علت آبریزش دهان کودک یک ساله را توضیح می دهد اما اگر آبریزش بسیار شدید و غیر قابل کنترل است با متخصص اطفال مشورت کنید.

🔹️15 ماهگی
15 ماهگی، سن آغاز به راه رفتن و دویدن در بیشتر نوزادان است، اما هنگام راه رفتن یا دویدن، آبریزش وجود ندارد در عوض حین انجام دادن فعالیت ها یا کارهایی که نیاز به تمرکز دارند، شاهد ترشحات آب دهان در کودکان خواهیم بود.

🔹️18 ماهگی
کودکان شیرخوار در این سن، هنگام انجام فعالیت های منظم یا فعالیتهایی که مهارتهای حرکتی ظریف را تقویت می کنند، آبریزش دهان ندارند. اما بزاق هنگام غذا خوردن بیشتر ترشح می شود.

🔹️24 ماهگی
در این مقطع ترشحات دهانی کاملا قطع می شود یا به حداقل مقدار می رسد.

آیا آبریزش دهان در رشد کودک مؤثر است؟

بله، اگر آبریزش دهان کودک 2 ساله شما به دلیل تونوس ناکافی عضلات بلع باشد، می تواند دراثر بلع ناکافی مواد غذایی مانع از دریافت کالری مورد نیاز برای رشد گردد.اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری

برای آنکه کودکمان یادگیری مطلوبی داشته باشد توجه به عوامل زیر بسیار مهم است:
⭐آمادگی جسمانی: کودک تغدیه مناسب،خواب کافی، ورزش و...داشته باشد.

⭐ امادگی ادراکی: کودک بتواند صداها و حروف را تمییز و تشخیص بدهد

⭐آمادگی شناختی: میزان درک، قدرت حل مسئله، استدلال کردن و قدرت مناسب هوشی و دهنی)

⭐آمادگی زبانی: یعنی کودک دانش و اطلاعات زبانی زیادی داشته باشد تا بتواند مطالب نوشته شده را درک کند.

⭐آمادگی عاطفی: چگونگی احساس کودک نسبت به خود، دیگران و آمادگی عاطفی آنها برای یادگیری بسیار مهم است.

⭐آمادگی محیطی _ تجربی: کودک باید معنی کلمات را از طریق گردش در طبیعت، مسافرت ، مهمانی، محیط های واقعی زندگی تجربه کنندروند رشد زبان و گفتار در کودکان یک تا پنج ساله فارسی زبان

روند رشد زبان و گفتار در کودکان یک تا پنج ساله فارسی زبان

با مطالعه فایل زیر روند رشد گفتار و زبان کودک خود را بدانیم و در صورت مغایرت با روند رشد طبیعی به گفتاردرمانی مراجعه کنید تا از آسیب های بعدی جلوگیری شود.
?سن طلایی زبان آموزی یک تا شش سال است آنرا دقیق مورد بررسی و چک آپ قرار دهیمتاخیر زبانی (کودک من حرف نمی زند؟) کرمان گفتاردرمانی نوین

تاخیر زبانی (کودک من حرف نمی زند؟) کرمان گفتاردرمانی نوین

(کودک من حرف نمی زند؟) کرمان گفتاردرمانی نوین
یکی از اختلالات شایع در کودکان تاخیر گفتار است.
اگر کودکی در سن 18 ماهگی 50 کلمه و در سن 2 سالگی جملات سه کلمه ای مانند : مامان آب بده را بیان نکند و یا در سن 4 سالگی نتواند داستان تعریف کند و شعر بخواند دچار تاخیر است
بدانیم: برای درمان تاخیر زبانی تنها راه گفتاردرمانی است و هیج دارویی وجود ندارد.
البته کودک با تاخیر زبانی باید به لحاظ مغز و سیستم شنوایی و عضلات زبان و دهان مورد بررسی قرار گیرد
کلینیک کرمان نویننشانه های اتیسم در سنین مختلف چیست؟

نشانه های اتیسم در سنین مختلف چیست؟

نشانه های اولیه (شیرخوارگی):
هر چند بسیاری از نشانه های دلالت کننده بر وجود اتیسم از سنین ۱۸ ماهگی تا شش سالگی بوضوح آشکار میشوند اما ممکن است بسیاری از آنها در سنین ۱۲ تا ۱۸ ماهگی و یا قبل تر از آن آشکار شوند.
برخی از این نشانه ها در زمینه های مختلف به شرح زیر می باشند.

مهارتهای ارتباطی
↙️ تا ۱۲ ماهگی هنوز در آنها ژستهایی از قبیل چنگ زدن,اشاره کردن و تکان دادن دادن دست مشاهده نمیشود.
↙️ تا ۱۶ ماهگی هنوز قادر به بیان یک کلمه نمیباشند.
↙️ تا ۲۴ ماهگی هنوز قادر به بیان عبارات دو کلمه ای نیستند.

مهارتهای اجتماعی
↙️ لبخند اجتماعی و حالت انتظار برای در آغوش گرفته شدن در برخورد با دیگران در آنها وجود ندارد.
↙️ تماس چشمی غیرعادی یا کمتر از حد معمول در آنها آشکار است.
↙️ معنای نشانه های رفتار اجتماعی مانند چشمک زدن شکلک درآوردن و دالی دالی را درک نمیکنند.
↙️ زل زدن ، برگرداندن سر ، تعقیب دیگران و تولید صداهایی از سر هیجان در آنها مشاهده نمیشود.


نشانه ها در سنین پیش از دبستان:

در زمینه رفتاری
قشقرقهای طولانی و دشوار دارند.
بدون دلیل آشکار میخندند یا گریه میکنند.
دلبستگیهای غیر معمول مانند علاقه افراطی به یک موسیقی ، اسباب بازی و یا وسیله ای خاص در منزل و انجام رفتارها و حرکات کلیشه ای مانند تکان دادن بدن و حرکاتی مانند بال زدن دستها دارند.
در انطباق با تغییرات محیط مانند تغییر مکان غذا خوردن ، مکان خوابیدن و یا طراحی داخل منزل مقاومت میکنند.
بیقراری و بیش فعالی دارند.

توصیه به والدین عزیز
اگر چندمورد از نشانه های بالا را در کودکتان مشاهده کردید بهتر است برای ارزیابی تخصصی و جلوگیری از اِتلاف وقت طلایی آموزش بهینه کودک به روانپزشک کودک و نوجوان ، سپس به گفتاردرمانگر ، کاردرمانگر یا روانشناس کودک مراجعه کنید.

توجه کنید صرف داشتن یک علامت از موارد بالا نمیتواند تشخیص اتیسم را برای کودک شما بهمراه داشته باشد.
و در نهایت یک جمله کلیدی و مهم که ما همیشه به والدین تاکید می کنیم!
در مورد چگونگی روند رشدی کودک خود آگاه و پیگیر باشید اما مضطرب و آشفته نه!۳ نوع اصلی تیک عصبی چیست؟ (علت و درمان تیک عصبی در کودکان)

۳ نوع اصلی تیک عصبی چیست؟ (علت و درمان تیک عصبی در کودکان)

تیک : عبارت است از انجام دادن حرکت و رفتاری یا ایجاد کردن صدایی به صورت غیر ارادی که به طور ناگهانی از فرد سر می زند و به صورت تکرار شونده و سریع اما فاقد ریتم باشد. تیک ها حداقل به صورت گذرا در بسیاری از افراد از جمله کودکان دیده می شود و معمولا استرس ها بروز آن را افزایش، و تمرکز شخص آن را حداقل برای مدت زمان کوتاهی کاهش می دهد.

تیک ها بر اساس عملی که انجام می شود به دو دسته تقسیم می شوند که هر کدام دارای دو نوع ساده و مرکب هستند.

۱- صوتی:
تیک هایی که با صدا همراه هستند و نمونه های ساده این نوع تیک مانند سرفه کردن، صاف کردن گلو هستند. از انواع مرکب این تیک می توان به تکرار کلمات، ناسزا دادن، پژواک گویی و... اشاره کرد.

۲- حرکتی:
همراه با رفتار و فعلی هستند مانند پلک زدن، شکلک درآوردن، تنگ کردن چشم ها، بالا انداختن شانه یا تکان دادن سر. این دسته از تیک ها در کودکان معمول است. انواع مرکب آن می توان شامل برخی حالات یا حرکات صورت، پریدن، لمس کردن و مانند آنهاست. تیک های حرکتی مرکب به طور کلی آهسته تر تکرار می شوند و ممکن است هدف دارتر از تیک های حرکتی ساده به نظر برسند.

۳- توره:
نوع خاصی از تیک مزمن وجود دارد که در آن فرد دچار تیک صوتی و حرکتی به صورت همزمان است. این اختلال تورت یا توره نام دارد.۵ عامل شناخت کودک دچار نقص توجه و تمرکز چیست؟

۵ عامل شناخت کودک دچار نقص توجه و تمرکز چیست؟

۱- اگر کودکتان به حرفهای شما توجه نمی کند!

۲- اگر هر چیزی را باید با داد و فریاد بگویید تا عمل کند!

۳- اگر کودکان دیکر را اذیت می کند!

۴- اگر بی نظم است و مدام خرابکاری می کند!

۵- اگر تا کنارش ننشینید تکالیفش را انجام نمی دهد!

ممکن است »»»‌ دچار نقص توجه و تمرکز ««« باشد

آبریزش دهان (Drooling)

آبریزش دهان (Drooling)

آبریزش عبارت است از: از دست رفتن غیر ارادی بزاق و دیگر محتویات دهانی که این مساله تا سن ۱۸- ۱۵ ماهگی در نتیجه بلوغ فیزیولوژیکی عملکرد حرکت دهانی از بین می رود. افزایش آبریزش دهان در هنگام دندان درآوردن واضح تر است. آبریزش دهان در کودک ممکن است بدون هیچ علت عصب شناختی در سرتاسر دوران پیش از دبستان باقی بماند، اما فشار اجتماعی یا مداخله رفتاری ساده می تواند آن را متوقف کند. آبریزش دهانی شدید بالای ۴ سال غیر طبیعی است.

برای تکامل زبان به سه عامل ذیل نیاز می‌باشد:

سالم بودن ساختمان
محیط
زمان پختگی ( بلوغ ) و یادگیری

پایه‌ای که ساختار زبانی و به طبع گفتار ما بر اساس آن رشد می‌کند ، درستی و عدم نقص در ساختمان و عملکرد یا توانایی جبران نقایص می‌باشد. در فردی که به علت مشکل در بلع دچار آبریزش دهانی است ساختمان و عملکرد اندامهای دخیل در گفتار دچار اختلال هستند. چرا که آبریزش دهانی نشان دهنده مختل بودن حرکات آرواره‌ها ، زبان ، لبها در حد مورد نیاز گفتار جهت تولید صحیح می‌باشد . تا زمانیکه کودک نتواند زبان و لب و آرواره‌هایش را برای انجام این اعمال بکار گیرد و به اندازه کافی با آنها تمرین کند نخواهد توانست حرکات سریعتر گفتار را با اعضای داده شده انجام دهد . در چنین فردی ممکن است تولید صداهای خصوصاً صداهای سایشی مثل / س، ش، ز ،ژ / و صداهای دولبی / پ ، ب ، م / دچار اختلال باشند . در افراد دیزارتری (Dysarthria) و آفازی(Aphasia) و فلج مغزی ( CEREBRAL PALSY ) این عارضه شایع است.تنظیم عصبی ترشح غدد بزاق اصلی

در سراسر دهان حدود ۱۰۰۰ – ۷۰۰ عدد غده بزاقی وجود دارد که فقط سه جفت از آنها اصلی بوده و اهمیت بالینی دارد . این غدد به نامهای ۱ ) بنا گوشی ۲) تحت فکی ۳) زیر زبانی معروفند . منبع بیشتر ترشحات بزاق( ۹۰% )از غدد بنا گوشی و تحت فکی است ترشح بزاق توسط اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک کنترل می‌شود . اعصاب سمپاتیک باعث کم شدن ترشح می شود رشته‌های عصبی سمپاتیک از عقده‌های فوقانی گردنی به همراه عروق وارد تمام غدد بزاقی می‌شود . غدد بزاقی توسط تحریکات پاراسمپاتیکی صادره از هسته‌های بزاق کنترل می ‌شود این هسته ‌ها در محل اتصال بصل النخاع و پل مغزی قرار دارند و بوسیله محرکهای چشایی و تماسی از زبان و سایر نواحی دهان تحریک می‌شوند .بیشتر محرکهای چشایی بزاق موجب ترشح فراوان آن تا ۱۰ – ۵ میلی متر در دقیقه یا افزایش ۸-۲۰ برابر میزان ترشح پایه می باشد همچنین برخی محرکهای تماسی از قبیل اشیاء صاف موجب ترشح بیشتری از بزاق در مقایسه با اشیاء ناصاف می شوند . همچنین تولید بزاق می‌تواند بوسیله تحریکاتی که از مراکز فوقانی سیستم عصبی مرکزی به هسته‌های بزاقی می‌رسند تحریک یا مهار شوند . ناحیه اشتها در مغز تا حدودی این اثرات را تنظیم می‌کند که این ناحیه در مجاورت مراکز پاراسمپاتیکی هیپو تالاموسی قدامی قرار گرفته و تا حدود زیادی به پاسخ به تحریکات صادره از نواحی چشایی و بویایی قشر مغز فعال می شود. رشته‌های اعصاب پارا سمپاتیک برای غده بنا گوشی همراه با عصب زبانی – حلقی ( زوج ۹ ) به عقده بنا گوشی می‌رسد و در آنجا بعد از ایجاد سیناپس با گوشی – گیجگاهی وارد غده بنا گوشی می‌شود.

رشته های پاراسمپاتیکی برای غدد تحت فکی همراه با عصب صورتی ( زوج ۷ ) طی مسیر می‌کنند و وارد گوش میانی خود را به عصب طنابی صماخی رسانده و از آنجا بعد از سیناپس وارد غده زیر زبانی و تحت فکی می شوند.عوامل افزایش دهنده ترشح بزاق

اختلالات غدد بزاقی
الف) عدم تشکیل غدد بزاقی
ب) خشکی دهان
ج) هیپر پلازی غدد کام
حالات فیزیولوژیک
بیماریهای عفونی
تحریکات موضعی
داروها
برخی اختلالات سیستم عصبی


انواع آبریزش دهانی

الف : بر حسب شدت

ب : بر حسب محل ریزش بزاق

الف: بر حسب شدت به سه دسته تقسیم می شود.

۱-خفیف: افرادی که آبریزش دهانی خفیف دارند ، بزاق تا خط ورمیلیون(حاشیه قرمز لب ) روی لب ها دیده می شود.

۲-متوسط: در این افراد ریزش بزاق تا چانه می رسد .

۳-شدید: در این افراد بزاق بر روی لباس هایشان می ریزد .ب: بر حسب محل ریزش بزاق :

۱ــ آبریزش دهانی قدامی (Anterior Drooling) : تصور عمومی از آبریزش دهانی ، ریزش قابل دیدن از قسمت قدام(پیشین) دهان یا لب هاست.

اگرچه در افرادی که دچار بد عملکردی حرکتی- دهانی هستند ، بزاق در فضای زیر زبان نیز حبس می شود

۲ــ آبریزش دهانی خلفی(Posterior Drooling) : به ترشحات دهانی که از حفره دهان بیرون نمی رود گفته می شود . در صورت عدم بلع مناسب مواد داخل حلق می شوند وموجب احتقان ، سرفه ،استفراغ(تحریک رفلکس gag) ودر بعضی موارد وارد نای می شوند .روند طبیعی کنترل آبریزش دهان

یک ماهگی: به خاطر تولید کم بزاق بندرت آبریزش دارند .
شش ماهگی: در حالتهای به پشت خوابیده و طاقباز و نشسته به ندرت آبریزش دارند اما ممکن است در این موقعیت‌ها آبریزش داشته باشند هنگام غان وغون کردن و هنگامی که شی را توسط دست به دهان می برند . یا به چیزی اشاره می‌کند یا شی را لمس می‌کند یا دندان در می آورد . یا در طول خوردن تغذیه آبریزش داشته باشد .
نه ماهگی: زمانیکه می‌خواهد مهارتهای حرکتی درشت مثل غلت زدن و سینه خیز رفتن را کسب کند آبریزش طولانی‌تری ندارد اما در طول دندان در آوردن این حالت وجود دارد .
پانزده ماهگی: در هنگام تکه کردن مواد با دندان آبریزش شدت می‌یابد .


عللتهای احتمالی مرتبط با آبریزش دهانی

کودک کنترل کافی بر روی سر و تنه جهت حمایت از بلع موثر را ندارد .
کاهش کنترل حین فعالیتهای حرکتی که نیاز به تعادل بین کار در حال انجام و آبریزش دارد .
دندان در آوردن باعث افزایش تولید بزاق و آبریزش در اطفال می‌شود .
جویدن با ثبات کم و ناکافی، بلع مناسب را دشوار کرده و می‌تواند باعث آبریزش شود .
بلع نادرست خود می تواند منجر به آبریزش بیش از حد شود .
آبریزش می‌تواند ناشی از یک وضعیت دهانی کاملاً باز باشدکه به بزاق اجازه جمع شدن و تامین فشار لازم برای آغاز کردن و به جریان انداختن بلع را نمی‌دهد . این حالت دهان خود می‌تواند ناشی از یک عملکرد و هماهنگی عضلانی ضعیف یا گرفتگی بینی و عفونت های مزمن دستگاه تنفسی فوقانی باشد .
تن عضلانی کاهش یا افزایش یافته در گونه‌ها و لبها می‌تواند منجر به بلع ناکافی و آبریزش بیش از حد شود .
بسامد ناکافی بلع باعث افزایش بزاق از میزان قابل جمع شدن در دهان و در نتیجه آبریزش می شود .
افزایش تولید بزاق ناشی از خوردن غذاهای شیرین .
افزایش بزاق می‌تواند ناشی از مصرف برخی داروها باشد .
بد عملکردی اعصاب جمجه‌ای می‌تواند باعث ناتوانی از کنترل کافی مکانیسم بلع باشد .
آبریزش می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای بدست ‌آوردن توجه باشد .


درمان آبریزش دهان

۶ نوع درمان برای بیمارانی که دارای آبریزش دهانی دارند وجود دارد که انتخاب هر کدام بر اساس نیاز بیمار انجام می‌گیرد .

۱- درمان خود به خودی

۲- روش تسهیل بلع

الف ) درمان بد عملکردی حس داخل دهانی
ب ) تسهیل ساز ی عصبی – عضلانی ( دکتر فالک )
ج )درمان عملکردی عضله(MFT)
۳- تصحیح عوامل آسیب شناختی و موقعیتی

۴- دارو درمانی

۵- رفتار درمانی

۶- جراحیمشکلات ناشی ازآبریزش دهان

فردی که دچار آبریزش دهان است هم از نظر فردی و هم از نظر اجتماعی و هم از نظر روانی دچار آسیب می شود . آبریزش دهان انتقال عفونت را آسان می کند ، بیمار ممکن است لباس خود یا دیگران ، وسایل واثاثیه منزل را آلوده کند . تجزیه بزاق باعث استشمام بوی بد از دهان فرد می‌شود ،در نتیجه افراد خانواده و یا بستگان نزدیک کمتر آن‌ها را در آغوش می‌گیرند ویا می‌بوسند . فرد احساس می‌کند که در اجتماع مورد پذیرش واقع نمی‌شود وکوشش‌هایش برای حضور در اجتماع با شکست مواجه می شود . فرد عقب‌مانده‌ای که با مشکل عصب شناختی شدید دچارآبریزش زیاد از دهان است ،نیاز به چندین بار تعویض لباس در هر روز دارد. همچنین آبریزش دهان در فصل سرما باعث خشک شدن و ترک خوردن صورت و اطراف لب‌ها می‌شود ،به علاوه اگر علت آبریزش دهان افزایش بزاق باشد باعث می‌شود تعادل یونی خون وسرم به هم بخورد و اگر بیمار آن را قو رت دهد ، قورت دادن اضافی باعث ایجاد حالت تهوع وگاهی استفراغ می گردد .


منابع:

۱ـ توماس،تسهیل گفتار ،ترجمه ،شاهی بهرام ،انتشارات دانشگاه ایران ،تهران ،۱۳۶۶

۲ ـ فرهنگ دوست ، هاشم ، چیتگر ،مریم ، صفوی ، آرزو ،اصول علمی ونظری تسهیل عصبی عضلانی از طریق حس عمقی ، ماساژ وطب سوزنی در گفتاردمانی ، دانشگاه ایران ،تهران ،۱۳۷۶

۳ ـ فرازی ، مرتضی ، اختلال گفتار در فلج مغزی ، دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی ،۱۳۷۴

۴ ـ جعفری ،پروین ،آبریزش از دهان وتاثیر آن بر گفتار ، پایان نامه جهت دریافت درجه کارشناسی گفتار درما نی ، دانشگاه علوم پزشکی ایران ،دانشکده توانبخشی ، ۱۳۶۷آموزش زبان انگلیسی یا زبان دوم به کودکان

آموزش زبان انگلیسی یا زبان دوم به کودکان

نتایج مطالعه Paul Thompson و همکارانشان نشان داد که سیستم عصبی انسان برای یادگیری زبان دوم در سن ۶ سال تا نوجوانی رشد چشمگیری می کند

◀️مطالعات دیگر که در MITانجام شد نشان می دهد که بهینه ترین و مناسب ترین سن اموزش زبان دوم حدود ده سالگی است

لذا والدین گرامی از اموزش زبان دوم زیر سن ۴ سال اکیدا بپرهیزند و بهتر است زبان دوم را از کلاس اول شروع کنند خصوصا اگر کودک دچار تاخیر کلام یا اختلال توجه یا حافظه یا تلفظ یا لکنت است به هیچ وجه بدون نظر متخصص شروع به آموزش نکنند
⛔ اموزش زبان دوم طبق تبلیغات اینستاگرام و....از سن ۶ ماه ? آسیب های جدی ای به سیستم عصبی کودکان وارد کرده و انها را در معرض اختلالات حافظه توجه یادگیری بیش فعالی و....قرار می دهد.

➕ برای آنکه بخواهید کودکتان زبان دوم را فراگیرد ابتدا خودتان یادبگیرید و مدام با او صحبت کنید و این بهترین شیوه است
➕سی دی های اموزشی زبان پیشنهاد نمی شوند‌.تماشای تلویزیون در نوزادان زیر دو سال ممنوع است و در کودکان زیر سن ۶ سال و مدرسه رو باید کاهش یابد

تماشای تلویزیون در نوزادان زیر دو سال ممنوع است و در کودکان زیر سن ۶ سال و مدرسه رو باید کاهش یابد

كودكاني كه به تماشاي تلويزيون اعتياد دارند، اينكه صرفاً از آنها بخواهيد اين كار را رها كند نه تنها هيچ اثري ندارد بلكه روشي عالي براي شروع جنگي تمام عيار است. پس چه كار كنيم؟!

1️⃣ اقتدار داشته باشيد؛ قانون خانه را والدين تعيين ميكنند. پس بهتر است با برخوردي مثبت مقدار وقت لازم براي تماشاي تلويزيون را تعيين كنيد، و سر حرفتان بمانيد. البته در اين حالت ابتدا منتظر ابراز ناراحتي شديد از سوي كودك باشيد، ولي بعد از حدود ٢ هفته شاهد كودكي جديد و پرانرژي خواهيد بود.
2️⃣ اگر كودك در اوقات خاصي عادت به تماشاي تلويزيون دارد(مثلاً بعد از نهار)، براي اين زمانها فعاليتهايي خاص طراحي كنيد، مثلاً با كودك بازي هاي هيجاني كنيد، يا او را به پارك ببريد، يا هر كار لذت بخشِ ديگري كه كودك ترجيح مي دهد.
3️⃣تلويزيون را به قسمتي از خانه منتقل كنيد كه چندان راحت و جذاب نباشد؛ مثل يك اتاقي كه خالي از موارد خوشايند باشد، يا زيرزمين، يا هرجاي ديگر.
4️⃣ به بهانه خراب بودن تلويزيون، به مدت ٢ هفته تلويزيون را از خانه خارج كنيد و در طول اين مدت، انواع جايگزين هاي متنوع را در اختيار كودك قرار دهيد.

‏#بازی درمانی
#کلینیک نوینکودکانی که صحبت نمی کنند و حرف نمی زنند یا دیر حرف می زنند

کودکانی که صحبت نمی کنند و حرف نمی زنند یا دیر حرف می زنند

در زیر چند نکته کلیدی و چند راهکار درمانی را مطالعه بفرمائید

◀️صبر کردن بالاتر از سن سه سالگی به امید این که کودک خود به خود به حرف بیاید خطر بالایی دارد

✔اگر‌کودک شما صحبت نمی کند سعی نکنید با چند کارت تصویر او را مجبور به صحبت کنید زیرا نتیجه ای ندارد و تنها شما عصبانی خواهید شد که نتوانسته به شما جواب دهد

◀️ ممکن است یک مشکل مانع از یادگیری گفتار و زبان کودک شما شده است که گفتاردرمانگر مهارت های پیش نیاز زبان کودک شما را بررسی می کند تا مشخص شود کدامیک دچار مشکل است و مانع از یادگیری گفتار و زبان کودکتان می شود

1️⃣توجه ? کودک ممکن است دچار نقص توجه باشد و به این دلیل ورودی مغز دچار مشکل است.
که اختلال توجه می تواند شامل نقص توجه بینایی/ نقص توجه شنوایی / نقص در هر دو سیستم و.... باشد لذا تمریناتی مانند ردگیری نور در اتاق تاریک ➕جور کردن اشیا همرنگ ➕پرتاب توپ در سبد➕راه رفتن روی یک مسیر مستقیم ➕بازی حلقه و میله
اگر کودک شما دچار نقص توجه باشد در کنار گفتاردرمانی حتما به کاردرمانگر ارجاع خواهید شد

2️⃣درک نامناسب
ممکن است کودک شما بدلیل عدم درک کلمات شفاهی یا تصاویر نتواند صحبت کند که در این صورت تمریناتی مانند درک افعال مثل دست بزن ؛بده ؛ بنداز و مفاهیم ساده پرو خالی / بالا و پایین و... ملاحظه می شود

3️⃣مشکلات حسی
بیش حسی یا حس زیادزبان و ناحیه دهان می تواند باعث شود کودک از حرف زدن فرار کند یا برعکس کم حس بودن باعث می شود کودک متوجه تماس زبان با سقف دهان و لبها و ....نشود / اگر کودک مشکل حس بدن هم داشته باشد به کاردرمانگر ارجاع خواهید شد و تمریناتی مانند مسواک کشیدن روی زبان➕سر دو گرم کردن➕ایجاد فشار روی زبان➕ضربه زدن روی زبان و صورت می تواند با نظر گفتاردرمانگر اجرا شود

4️⃣مشکل شنوایی
اگر‌کودک به صداها برنگردد گفتاردرمانگر شما را به متخصص گوش یا شنوایی شناس معرفی می کند

5️⃣ضعف عضلات دهان و صورت
اگر کودک شما آبریزش دهان دارد یا در غذا خوردن مشکل دارد یا حرکات فک و زبان کند است تمرینات پی ان اف و ماساژ می تواند کمک کننده باشد

6️⃣اختلالات طیف اتیسم
ممکن است کودک به دلیل اختلال ارتباطی صحبت نمی کند که نیاز به دوره ای طولانی درمانی تیمی گفتار درمانی کاردرمانی بازی درمانی دارو درمانی موسیقی درمانی دارد

7️⃣تشنج
ممکن است کودک شما بدلیل تشنج یا ضربه به سر صحبت نکند که اگر گفتاردرمانگر تشخیص دهد شما را به نورولوژیست کودکان معرفی می کند

8️⃣اختلال رفتاری
ممکن است کودک بدلیل لجبازی حرف نمی زند
جلسات بازی درمانی جهت حذف اختلال رفتاری در کنار گفتاردرمانی کمک کننده است

9️⃣فقر محیطی
کودکانی که کسی با ان ها صحبت نکرده و دچار تاخیر شده اند با ایجاد تحریکات مناسب به راحتی درمان می شوند شعر و بازی های ریتیمیک و ...کمک کننده است

?حافظه
اگر کودک مدام فراموش می کند کلمات و جملات را به ذهن بسپارد ممکن است دچار اختلال تاخیر زبانی شود که تمرینات حافظه بعد از توجه و درک انجام می شودکودکم خوب بود ناگهان لکنت گرفت دلیلش چیه

کودکم خوب بود ناگهان لکنت گرفت دلیلش چیه

?لکنت رشدی در کودکانی که در حال یادگیری گفتار و زبان هستند اتفاق می افتد و رایج ترین شکل لکنت است. دانشمندان وگفتاردرمانگران متخصص لکنت بر این باورند که لکنت رشدی زمانی اتفاق می افتد که سیستم زبانی و گفتاری کودک( ناحیه تکلم در مغز) متناسب با تقاضاهای کلامی کودک نمی باشد ( ضعیف است).اگر کودک یا بزرگسال تشنج کرد باید چه کرد

اگر کودک یا بزرگسال تشنج کرد باید چه کرد

?️درصورتی که فرد دچار حمله تشنج شد
?بیمار را به پهلو بخوابانید تا راه تنفس او باز شود و دچار خفگی نشود

??برخلاف تصور عوام نیازی به بیرون آوردن زبان نیست زیرا فردی که دچار تشنج شده زبانش را نمی خورد

?❇در صورتی که دهان فرد دچار تشنج باز است بهتر است جهت جلوگیری از گاز زدن زبان ، یک تکه دستمال بین دندان های او قرار دهید، مراقب باشید انگشت شما لای دندان ها گیر نکند که قطع خواهد شد

?به هیچ وجه دست و پای بیمار را نگیرید زیرا حرکات شدید ممکن است باعث شکستگی و دررفتگی استخوان ها شود

?️اگر حمله تشنج در مجاورت آتش یا پله ها اتفاق افتاد او را به آرامی از محل دور کنید


?در صورتی که بیمار بیهوش است اصلا به زور به او دارو ندهید زیرا وارد راه هوایی شده و باعث مرگ می شود

?تشنج دو تا سه دقیقه طول می کشد و معمولا رنگ پریدگی و کبودی دیده می شود که جای نگرانی نیست

?بعد از بازگشت هوشیاری بیمار به او نوشیدنی شیرین بدهید و راجب تشنج اصلا با او صحبت نکنیدرشد حرکتی نوزادان

رشد حرکتی نوزادان

?رشد حرکتی نوزادان یک تا چهارماهه

?️رفلکس های مکیدن و جست و جو به خوبی رشد می یابند

?️رفلکس مکیدن و حرکات زبان ناپخته هستند و نوزاد قادر نیست غذا را به عقب دهان ببرد

?️grasp reflex ( هنگامی که چیزی در دست نوزاد قرار می دهیم انگشتان را دور آن حلقه می کند) در این سن دیده می شود

?️landsu reflex در میانه این سن دیده می شود به این صورت که وقتی نوزاد را به شکم به صورت افقی در هوا نگه می دارید به صورت قوس محدب، سر را به سمت بالا نگه داشته و پاها را باز می کند.

?️نوزاد در این سن چنگ می زند اما توانایی نگه داشتن چیزی در دست را ندارد

?️وقتی نوزاد را به پشت می خوابانید سرش را به این طرف و آن طرف می چرخاند


?️وقتی به شکم می خوابانید سرو سینه را بالا می گیرد

?در صورتی که نوزاد شما در موارد بالا دچار مشکل است به متخصص گفتاردرمانی، کاردرمانی و مغز و اعصاب مراجعه کنیدپسرم تازه ۳ سالش شده کلمه میگه می شماره ولی جمله نمی گه الان باید ببرم گفتاردرمانی یا صبر کنم

پسرم تازه ۳ سالش شده کلمه میگه می شماره ولی جمله نمی گه الان باید ببرم گفتاردرمانی یا صبر کنم

پاسخ

✔کودکان در سن سه سالگی باید بتوانند جملات سه تا ۴ کلمه ای بگویند مانند مامان آب بده، بابا په په کو؟ من این دوست
?لذا با توجه به این که سن طلایی فراگیری زبان از بدو تولد آغاز شده و بیشتر آن تا ۶ سالگی کامل می شود ، هر ماه تاخیر در کودک به منزله سال ها عقب ماندن از همسالان است.

✔از آن جایی که کودکان با بیان کلمات و جملات احساسات خود را بیلن می کنند عدم توانایی در بیان منجر به پرخاشگری ، جیغ زدن ، کاهش اعتماد به نفس و ....می شود لذا برای داشتن کودکی با روحیه سالم و اعتماد به نفس داشتن کلام از سنین پایین لازم است


✔زمانی که کودک جملات را فرا نگیرد دامنه افکار کودک کوچک بوده و در آینده قدرت تفکر ، استنباط و....کاهش یافته و نهایتا در تحصیل با مشکل مواجه خواهد شد و اختلالات یادگیری با احتمال فراوان رخ خواهد داد


✔اگر کودک شما در سن سه سالگی فقط کلمه می گوید نیاز به گفتاردرمانی دارد و صبر کردن جایز نیست زیرا جبران کردن فرصت در آینده امکان پذیر نیست.


✅هیچ دارویی برا تاخیر گفتار وجود ندارد و تغذیه به باز شدن زبان کمکی نمی کند

#کرمان_گفتاردرمانی_کودکچرا حرف زدن کودکم نامفهومه

چرا حرف زدن کودکم نامفهومه

❇نامفهوم بودن گفتار بچه ها تا یه سنی طبیعیه حداکثر سه سال و نیم اما بعدش اگه حل نشه نه تنها خود این مشکل میمونه بلکه هر سال مشکلات دیگه هم بهش اضافه میشن
حالا دلیل این واضح نبودن حرف زدن چیه ❓

✔بعضی بچه ها مغزشون در فرستادن پیام به اندام های گفتاری که مسوول حرف زدنن مشکل داره اما نه به این معنی که مغز مشکل داره نه؛ فقط نمیتونه صداها رو ارسال کنه و نیاز به سی تی اسکن و آزمایش هم نداره به این اختلال آپراکسی گفتار دوران کودکی یا childhood apraxia of speech می گویند.

✅بعضی بچه بدلیل ضعف عضلات قادر به تولید گفتار صحیح نیستند که به این اختلال دیزارتری یا dysarthria می گوییم

بعضی کودکان هم اگر مشکلات زیر را داشته باشند ممکنه گفتارشون نامفهوم بشه

?اختلالات رشدی مانند اتیسم
?سندروم های ژنتیکی مانند سندروم داون
?افت شنوایی ناشی از عفونت گوش یا سایر دلایل
?آسیب مغزی مانند فلج مغزی
کودکم وقتی حرف می زند دیگران حرفهاش رو نمی فهمند طبیعی هست یا خیر

کودکم وقتی حرف می زند دیگران حرفهاش رو نمی فهمند طبیعی هست یا خیر

✅کودکان در هنگام یادگیری کلام ممکن است برخی صدا ها را اشتباه تلفظ کنند برخی صداها مانند "ب"،"پ" ؛م ممکن است زودتر فراگرفته شوند و برخی دیگر زمان بیشتری طول می کشد تا فراگرفته شوند مانند ز؛س؛چ و...

❇کودک ۴ ساله باید بتواند تقریبا تمام صداهای گفتاری را درست تلفظ کند

✅ کودکانی که دارای اختلال "articulation یا phonological " هستند پس از ۴ سالگی قادر به تلفظ صحیح صداها نیستند

✔نشانه ها و علائم اختلال تولیدی یا فونولوژیکال شامل : بد تلفظ کردن صداها، جا انداختن و نگفتن صداها، اضافه کردن صدا به کلمه، جابجا گفتن صداها هستند


✴سن رشد صداها عبارت از است
? ۵ماهگی: نوزادان می خندند و صداهای خنده دار تولید می کنند

?۶ماهگی: در این سن نوزادان babbling یا صداهایی مانند پوه، با، می ، دا تولید می کنند.

?یک سالگی : کودکان babbles طولانی تر مانند مه مه ، دادا ، بابابا بیان می کنند که معمولا معنی خاصی ندارد

? سه سالگی : کودکان باید صداهای م-ب-پ-ت-د-ن-ک-گ-ف را بتوانند صحیح تلفظ کنند

?در سن ۴ سالگی کودکان صداهای ل، ر،چ،ج،ز،س،ژ، را بیان کنند و تقریبا تمام افراد صحبت های آنها را می فهمند

حتما با متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید اختلال  تلفظ صداها

اختلال تلفظ صداها

معمولا کودکان صداهای فراگرفته شده در یک یا دو جلسه گفتاردرمانی را در گفتار روزمره استفاده نمی کنند باید چه کار کرد❓

?در مرحله اول مطمن شوید کودک شما صدا را در هر سه جایگاه کلمه ( اول ، وسط و آخر ) درست تلفظ می کند

?در مرحله بعد از ترکیبات دو کلمه ای وصفی یا اضافی استفاده کنید برای مثال اگر صدای"ک" را در کلمه "کیف" به کودک آموزش داده اید سپس عبارت وصفی " کیف مامان" را آموزش دهید

?در مرحله بعد حتما از کودک بپرسید این چیه؟
?اگر کودک تلفظ را اشتباه گفت مثلا کلمه " کیف" را بازهم " تیف" تلفظ کرد از تصویر استفاده کنید به این صورت که دو تصویر بکشید که یک تصویر کیف است و تصویر کنار آن یک شکل بی معنی مانند خط خطی و هر زمان شما نام تصویر را پرسیدید و کودک "تیف" گفت تصویر بی معنی را نشان دهید و هر وقت " کیف" درست را تلفظ کرد تصویر کیف واقعی را نشان دهید

?در مرحله بعد از کودک بخواهید خطا و درست را با شنیدن تشخیص دهد مثال دست ها را بالا برده و بگوئید دست چپ من اسم این تصویر رو میگه " تیف" و دست راستم میگه " کیف" کدوم درست میگه
✔برای اینکه کودک مفهوم این کار را بداند از یک نفر سوم استفاده کنید و ابتدا تمرین را با او انجام دهید

?در مرحله بعد صدا را در جمله آموزش دهید مثال من برای داداشم کیف خریدم

?سپس از داستان هایی که این صدا " ک" را دارند استفاده کنید

✅در روزمره مدام تذکر دهید تا کودک کلمات اشتباه را اصلاح کند و برای اصلاح کردن پاداش بدهید مثال برای هر ۲۰ بار اصلاح کردن یک برچسب یا شکلات

✴ توجه داشته باشیم اختلالات گفتاری که منجر به ناواضح شدن تکلم می شوند انواعی دارند و صرفا نمی توان با آموزش تک صدا ها آن ها را درمان کرد برای مثال آپراکسی نیاز به تمرینات ملودیک دارد، دیزارتری نیاز به pnfدارد و.....لذا حتما جهت انتخاب روش درمان با متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید

راهی که لکنت زود خوب شود!!

راهی که لکنت زود خوب شود!!

در پاسخ به این سوال که آیا برای تغییر شیوه صحبت کردن کودکان و تسلط آنها بر صحبت کردنشان با چند جلسه می توان توقع درمان داشت ذکر چند نکته حائز اهمیت است

✔درمان لکنت زمانبر است و برای تغییر آن ابتدا زمان های کوتاه ۵ دقیقه ای را برای استفاده از تکنیک های گفتاری در نظر بگیرید و در این ۵ دقیقه سعی کنید با رسم شکل یا تشویق کلامی کودک را تشویق کنید که با اصول صحبت کند و حتما در‌پایان روز پاداش برای این مثال چهار زمان ۵ دقیقه ای در نظر بگیرید اگر کودک در ۴ زمان ۵ دقیقه ای خوب صحبت کرد مثال شب بیرون می روید و سعی کنید کم کم این زمان را زیاد کنید مثال سه روز بعد این ۵ دقیقه ها را ده دقیقه کنید


✔هر کودک ویژگی شخصیتی و علایق خاص خودش را دارد باید قلق کودک خودتان را پیدا کنید و از جایی تمرینات را شروع کنید که کودک دوست دارد


✔در ماههای اول انتظار تغییر خوب صحبت کردن در تمام روز را نداشته باشید هدف تنها همان زمان های کوتاه است

✔اگر فرزند شما نوجوان است حتما بجای نصیحت از جملاتی مانند : افرین فکر نمیکردم ایقد خوب بتونی واقعا مردی و.... استفاده کنید


✔تنها افرادی به درمان می رسند که با وجود کم و زیاد شدن لکنت در طی مسیر درمان محکم به مسیر ادامه دهند مسیر درمان طولانی است شاید ۶ ماه یا یکسال یا بیشتر ، برای رسیدن به یک دستاورد ارزشمند تحمل سختی واجب است، صبور باشید


✔پس با ۵ و یا ده جلسه انتظار تغییر در گفتار را نداشته باشید و به فرد فشار نیاورید درست صحبت کند زیرا تغییر یک الگو به زمان نیاز دارد و با فشار مشکل را بدتر می کنیداز چه سنی باید با کودک راجع به لکنت صحبت کرد

از چه سنی باید با کودک راجع به لکنت صحبت کرد


✅آگاه شدن بستگی به عکس العمل های اطرافیان دارد، هر چه قدر عکس العمل های منفی مانند رو برگرداندن، قطع کردن صحبت فرد، تمسخر ، اذیت و... بیشتر اتفاق بیفتد مشکل پیچیده تر می شود زیرا علاوه بر تکرار و گیر ، استرس، فکر منفی ، ترس، فرار کردن از صحبت و....به آن اضافه می شوند.? لذا در سن قبل از دبستان از آگاه کردن کودک که لکنت دارد اکیدا بپرهیزید بجز در موارد بسیار شدید آن هم تحت نظر متخصص،
✔ در سن دبستان آگاهی با ثبت اتفاقات خوشایند و کلمات مثبت ( در چاله افتادن بجای لکنت ، اشتباه گفتن بجای گیر کردن و...) داده می شود اما از سنین ۱۴ به بالا درمان مستقیم با درمان های شناختی رفتاری و گفتاری صورت می پذیرد و فرد باید اگاهانه لکنت را درمان کند.بچه من صحبت نمیکند چکار کنم

بچه م دو سال و نیم داره اما هنوزصحبت نمیکنه کجا مراجعه کنم؟
با سلام
فرزند شما نیاز به ارزیابی دقیق در حوزه های شناخت، توجه، گفتار، سیستم شنوایی، وضعیت و قدرت عضلات تولید گر گفتاری،...دارد تا مشخص شود ... اگر در فرزند شما سیستم شنوایی ، توجه،... سالم باشد دارای اختلال تاخیر گفتاری می باشد که نیازمند مداخله زودهنگام گفتار درمانی می باشد ..در صورت عدم اقدام به موقع میزان تاخیر بیشتر و زمان طلایی جهت پیشرفت از دست میرود.کم شنوایی و اختلال گفتار و یادگیری

کم شنوایی و اختلال گفتار و یادگیری

✔با توجه به آن که یکی از فاکتورهای حیاتی رشد گفتار و زبان شنوایی است لذا حتما کودک دارای تاخیر کلام مورد سنجش شنوایی قرار گیرد و معمولا کودکان کم شنوا دچار تاخیر کلام می شود.

⬅️افت شنوایی به چهار طریق بر زندگی کودکان اثر می گذارد که باید با مداخله از این تاثیرات جلوگیری کرد

?کم شنوایی می تواند باعث تاخیر در درک واژگان می شود( زبان درکی)

?نقص زبان باعث اختلال یادگیری می شود

?مشکلات ارتباطی منجر به انزوای اجتماعی می شود

?این افراد در صورت عدم درمان در آینده در انتخاب شغل با مشکل مواجه هستند


لذا درمان کودکان دارای افت شنوایی باید از دوره نوزادی با تربیت شنوایی آغاز گردد و گفتاردرمانی تا سن مدرسه ادامه یابد و معمولا دوره طولانی جهت درمان نیاز است.تاخیر رشدی زبان چیست؟ تفاوت آن با عقب ماندگی ذهنی چیست

تاخیر رشدی زبان چیست؟ تفاوت آن با عقب ماندگی ذهنی چیست

✔به کودکی که در رشد توانایی های زبانی متناسب با سن مشکل دارد کودک دارای تاخیر رشد می گویند و در بازه سنی دو تا هفت سالگی مشاهده می شود.

✔این کودکان ممکن است در درک زبان یا بیان آن دچار مشکل باشند.

✔این کودکان معمولا در مهارت های حرکتی دهانی مانند حرکات زبان و لب سالم هستند

✔این کودکان در سن ۶ ماه غان و غون نمی کنند و در ۱۲ ماه کلمه نمی گویند و در ۱۸ ماه ده کلمه بیان نمی کنند.

✔تاخیر رشد می تواند بر جنبه های عاطفی مانند پرخاشگر شدن کودک، جنبه های اجتماعی مانند کاهش اعتماد به نفس و جنبه های شناختی مانند هوش و خلاقیت اثر بگذارد

✔این کودکان اگر به موقع درمان نشوند در مدرسه علی رغم داشتن هوش مناسب به اختلال یادگیری مبتلا می شوند

✅در ادامه علل و راههای درمان بیان می شود

با ما همراه باشید
اینستاگرامmkarimi.slp2019
کودکی که حرف نمی زند

کودکی که حرف نمی زند

پاسخ

✴والدین عزیز توجه داشته باشید که برای اینکه یک کودک به کلام برسد نیازمند یکسری پیش نیازها می باشد

✔باید مهارت ارتباط اجتماعی غیر کلامی را داشته باشد یعنی از طریق دیگر با همسالان ارتباط برقرار کند.

✔باید توجه مناسبی داشته باشد یعنی بتواند به شما نگاه کند و روی یک کار متمرکز شود( توجه متمرکز) و مدت این نگاه و توجه مهم است( توجه پیوسته ای داشته باشد) و همچنین بتواند یک آیتم را از بین سایر آیتم ها انتخاب کند( توجه انتخابی)

✔ کودک باید بتواند به شما گوش دهد ، اگر در این مقوله مشکل داشته باشد راهکارهای مانند تربیت شنیداری و تقویت توجه شنیداری مفید است.


✔کودک باید بتواند پس از کسب توجه یک مقوله را درک کند مثال زمانی که شما می گویید نی نی لالا کرد علاوه بر اینکه با شما توجه می کند چه می گویید باید درک کند چه می گویید و آنرا از مثال جمله نی نی آب خورد تشخیص دهد و زمانی که بدون اشاره می گویید توپ بده به شما بدهد.

✔معمولا درک بر بیان کلمات مقدم است اما برخی موارد درک و بیان کلمات با هم شکل می گیرد.

✔و در انتها اینکه کودک کلمات را هدفمند بگوید و استفاده درستی از زبان داشته باشد یعنی مثال هنگام وارد شدن سلام بگوید و هنگام خارج شدن بای بای


✅لذا اگر می بینید یک کودک در طی دوماه به کلام می رسد اما دیگری در دو ماه تغییری نکرده بدلیل تفاوت در مهارت های پیش نیاز زبان و گفتار است.تغذیه موثر بر هوش کودکان

تغذیه موثر بر هوش کودکان

کلینیک توانبخشی نوین
غذا های زیر می توانند در #هوش فرزندان تأثیرگذار باشد??

#ماهی :
ماهی حاوی مقدار زیادی امگا 3می باشد که هوش را تقویت می کند و مانع از فراموشی می شود.

#جو دوسر :
جو دوسر با توانایی حفظ آرتریت می تواند کلسترول بد خون شما را از بین ببرد که به نوبه خود حافظه را بهبود می بخشد.

#روغن زیتون :
پخت و پز با روغن زیتون می تواند حافظه را بهبود ببخشد.

#عسل :
عسل داری خواص زیادی می باشد که یکی از خواص آن کاهش استرس و ایجاد تمرکز بیشتر برای یادگیری است.

#گردو :
گردو غنی از امگا 3 و ویتامین E می باشد که برای حافظه و تقویت آن مناسب است.

# تخم مرغ :
زرده تخم مرغ می تواند به تشکیل یک انتقال دهنده عصبی در مغز به نام استیل کولین کمک کند که این انتقال دهنده عصبی برای بهبود و تقویت حافظه کودکان مناسب است.

#زردچوبه  :
زرد چوبه حاوی مقدار زیادی کورکین می باشد که باعث رشد سلول های مغزی ، بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر آلزایمر در افراد کمک می کند و از بروز سکته مغزی جلوگیری می کند.

#آووکادو:
آووکادو دارای چربی های سالم می باشد که برای رشد مغز ضروری است.

#ماست :
چربی های ماست در رشد مغز کودک شما بسیار سودمند است و پروبیوتیک هاییی که در آن وجود دارد برای بهبود روحیه کودکتان مفید واقع می شود.

#سیب :
سیب حاوی آنتی اکسیدانی به نام کوئرستین می باشد که برای تقویت حافظه بسیار مناسب است.

#سبزیجات :
سبزیجات آنتی اکسیدان های قوی و مفیدی برای بدن دارند که می تواند در هوش تمرکز و عملکرد بهتر عصبی کمک کند و آنها را تقویت کند.

#بادام :
بادام حاوی پروتئین و چربی مفید می باشد که باعث ترمیم سلول های مغزی می شود
@novinststroboscopyneurofeedbackتمرین درمانی اختلال یادگیری

تمرین درمانی اختلال یادگیری

تمرین مفید برای کودک دارای اختلال یادگیری ?

✅سرگرمی،بازی با حروف و کلمات:؛?با تمام حروف به کار رفته در هر یک از کلمات زیر نام یک حیوان را پیدا کنید.

۱.کارد ⬅️⬅️ ...............
۲.خسرو ⬅️⬅️ ............‌...
۳.تیلر ⬅️⬅️ ................
۴.زغال ⬅️⬅️‌‌ ...‌‌..........
۵.هویت ⬅️⬅️ .............
۶.نادر ⬅️⬅️ .............
۷.سرتوپ ⬅️⬅️ ........‌..
۸.جنس آب ⬅️⬅️ ..........
۹.آش تپه ⬅️⬅️ ..............
۱۰.ابروه ⬅️⬅️ ...............
۱۱.برقع ⬅️⬅️ .............
۱۲. بقاع ⬅️⬅️ ............
۱۳.کاخ کریم ⬅️⬅️ ...........
۱۴. شکل تاپ ⬅️⬅️ ............
۱۵.برگه ⬅️⬅️ .............
۱۶.پا خواست ⬅️⬅️ .............
۱۷.طبقی سرخ ⬅️⬅️ .............
۱۸.یرقان ⬅️⬅️ ..‌..........
۱۹. وکیل کرد ⬅️⬅️ ...........
۲۰. مساحت ⬅️⬅️ ..........
[3/6،‏ 21:30] بازی جهت تقویت مهارت های مرتبط با حافظه ی فعال ، بازیابی واژگانی و طبقه بندی
# کلینیک تخصصی نوین

✅توجه کنیم که یک تمرین برای همه کودکان مناسب نیست و باید توسط متخصصین گفتاردرمانی ویژه اختلالات یادگیری، کاردرمانگر و روانشناس تجویز گردد.علت اتیسم چیست

علت اتیسم چیست

علل اتیسم کدامند❓ علت اتیسم هنوز ناشناخته است اما علل زیر به تنهایی یا در ترکیب با هم می توانند علت اتیسم باشند.

✅ژنتیک ?چندین ژن متفاوت در اختلال طیف اتیسم دخیل هستند.

✅عوامل محیطی ?پژوهشگران در حال بررسی ارتباط میان اتیسم و عفونت های ویروسی، مشکلات دوران بارداری و آلاینده های هوایی هستند.
✔میان تزریق واکسن سه گانه و اتیسم ارتباط وجود دارد.

✴پیشنهاداتی برای خانواده هایی که کودک اتیسم دارند

?با متخصصین مورد اعتماد آشنا شوید
?با خانواده های دارای کودک اتیسم آشنا شوید
?زمانی را برای خود و اعضا خانواده صرف کنید
? هر چه بیشتر راجع به طیف اتیسم بخوانید

✴ما در تیم تخصصی نوین در کنار شما هستیم تا بتوانیم نقش کوچکی را در درمان کودک شما داشته باشیم✴درمان اتیسم

درمان اتیسم

درمان اتیسم ؟ کارآمدترین روش در درمان اتیسم "توانبخشی" گفتاردرمانی کاردرمانی و رویکرد بازی درمانی

✔کودک باید توسط فوق تخصص روانپزشکی کودک و یا متخصص مغز و اعصاب کودک ویزیت شود.

✔کودک باید توسط متخصص گفتاردرمانی و کاردرمانی ویزیت شود.

✔کودک باید بطور فشرده و طولانی مدت تحت جلسات گفتاردرمانی و کاردرمانی قرار گیرد.

✔گفتار کودک و تقویت ارتباط کلامی و غیرکلامی باید توسط متخصص گفتاردرمانی تحت درمان قرار گیرد و

✔والدین و مربی های کودک باید روش های مناسب تقویت ارتباط را یادبگیرند

✔وضعیت حسی -حرکتی کودک باید توسط متخصص کاردرمانی ارزیابی شود و در صورت لزوم جلسات کاردرمانی ذهنی بطور منسجم انجام گردد.

✔ موسیقی درمانی راهکاری موثر برای ارتباط با کودکان اتیسم است، قصه گویی راهکاری موثر در تربیت کودکان اتیستیک است.تشخیص و درمان اتیسم در کرمان

تشخیص و درمان اتیسم در کرمان

تشخیص؟
تشخیص اتیسم برپایه رفتار است نه سبب ایجاد

✔علائم زیر در تشخیص اتیسم حائز اهمیت می باشند
?اختلال کیفی در تعامل های اجتماعی (اختلال بارز در تماس چشمی، حالات چهره و...+ ناتوانی در ارتباط با همسالان + نشان ندادن یا نیاوردن اشیا مورد علاقه)

?اختلال ارتباطی ( تاخیر در رشد گفتار یا فقدان کامل گفتار + اختلال در شروع گفتار و حفظ مکالمه + استفاده از واژگان تکراری و بی هدف + فقدان بازی های تخیلی و تقلیدی)

?چسبیدن به عادت های تکراری

?انجام حرکات قالبی و تکراری( به هم زدن یا پیچ دادن دست ها یا حرکت های پیچیده بدن.

با ما همراه باشید
✴تیم تخصصی نوین تخصصی ترین در تشخیص و درمان اتیسم در کرمان و ایران✴اتیسم چیست؟ علایم آن کدامند؟ آیا هر فردی که صحبت نکند اتیسم است؟

اتیسم چیست؟ علایم آن کدامند؟ آیا هر فردی که صحبت نکند اتیسم است؟

Autism چیست؟ نوعی اختلال رشدی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود. علائم این اختلال تا قبل از سه سالگی بروز می کنند. این اختلال در پسران شایع تر است.

✔وضعیت اقتصادی، اجتماعی و سطح تحصیلات والدین در بروز اتیسم نقشی ندارند. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و ارتباطی اثر می گذارد.

✔در این افراد حرکات تکراری مانند بال بال زدن، پریدن ، دلبستگی غیرطبیعی به اشیا مشخص مانند یک چرخ ماشین یا کلید ماشین دیده می شود.

✔از هر ۶۰ تا ۷۰ تولد یک نفر مبتلا به اتیسم است، زندگی ماشینی و عوامل مرتبط با آن مانند استرس در سیر صعودی ابتلا به اتیسم نقش دارند.

✔نتایج یک مطالعه نشان می دهد که زنان دارای اضافه وزن زیاد و مبتلا به دیابت نسبت به مادران سالم در صورتی که باردار شوند احتمال تولد نوزاد اوتیستیک در آنان بیشتر است.برنامه و نرم افزار برای کودکانی که حرف نمی زنند،یا واژگان کمی را درک می کنند و به یاد می اورند

برنامه و نرم افزار برای کودکانی که حرف نمی زنند،یا واژگان کمی را درک می کنند و به یاد می اورند

‏«فلش کارت صوتی(گفتار درمانی و آموزش)» را در بازار اندروید ببین:
http://cafebazaar.ir/app/?id=ir.beyond.vocalflashcard&ref=share

✔با باز کردن لینک فوق برنامه را از بازار دانلود کنید
✔این برنامه جهت کودکان با تاخیر کلامی مناسب است
✔استفاده به تنهایی بدون انجام مداخلات درمانی بی اثر است.
✔جهت استفاده با گفتاردرمانگر مشورت کنید
✔سن کودک مهم است
✔بیاد داشته باشید بهترین سن درمان کودکان دارای تاخیر کلام ۲ تا ۳ سالگی است
✔جملاتی مانند دکتر کودکان گفت تا ۴ سال صبر کن کاملا رد شده است
✔بچم لج می کنه و‌گرنه همه چی رو میفهمه این جمله کمکی به درمان نمی کند.
✔ سن طلایی درمان را از دست ندهید ، تنها متخصص درمان تاخیر گفتار ، "آسیب شناس گفتار و زبان" است
? نه ?طب سنتی نه ?روانپزشک نه ?روانشناس و نه ?مغز و اعصاب و نه متخصص ?کودکاندلیل دیر حرف زدن بچه ها چیه

دلیل دیر حرف زدن بچه ها چیه

دلایل دیردصحبت کردن کودکان کدامند❓

✔کودک ممکن است " late talker" باشد یعنی بدون مشکل خاصی در شروع صحبت کردن تاخیر داشته باشد یا تاخیر بدلیل مشکلات جدی باشد که در زیر بیان شده

✔افت شنوایی
✔رشد کند
✔ناتوانی های هوشی
✔طیف اتیسم ?شواهد قوی وجود دارد که اتیسم همراه با تاخیر زبانی است.
✔کودکانی که دوقلو هستند یا کودکی که بلافاصله پس از او کودک بعدی به دنیا بیاید در معرض خطر تاخیر زبانی است.
✔جنس و سابقه خانوادگی با تاخیر ارتباط دارد. تاخیر در پسران شایع تر است.

✔ناهنجاری های ژنتیکی

✔کودکان دارای فلجی در شبکه بازویی
✔فقر بدلیل عدم دسترسی به درمان های مناسب

✔تماشای تلویزیون
✔فقر محیط زبانی در کودکانی که وقت زیادی با پدرومادر نیستند

✔ بیش فعالی و نقص توجه

✔استرس دوران بارداری

?بیاد داشته باشیم تنها راه درمان تاخیر زبانی گفتاردرمانی است. با مراجعه به روانپزشک و طب سنتی و....زمان درمان را از دست ندهیمبچم حرف نمی زنه، اتیسم هست؟ کرمان گفتاردرمانی و کاردرمانی

بچم حرف نمی زنه، اتیسم هست؟ کرمان گفتاردرمانی و کاردرمانی

✅language delay یا تاخیر زبانی چیست؟

?اختلال زبانی است که کودک در رشد توانایی های زبانی متناسب با سن شکست می خورد.

✔این اختلال در باره سنی ۲ تا ۷ سال شایع است و در صورت درمان نشدن می تواند تا سنین بالا ادامه یابد و خسارات جبران ناپذیری به بار آورد.

✔شیوع این اختلال ۲ تا ۱۹ درصد می باشد یعنی ۲ تا ۱۹ درصد کودکان دچار تاخیر زبانی می شوند.

✔اختلال زبانی به دو دسته تقسیم می شود . در نوع اول کودکان در درک زبان ( جمله کلمه و..) مشکل دارند و اما در نوع دوم( زبان بیانی) کودکان در استفاده کردن از کلمات و جملات برای برقراری ارتباط مشکل دارند.لکنت کودک دو و سه ساله

لکنت کودک دو و سه ساله

سوال⁉️
کودک من خیلی خوب حرف می زد الان یک هفته است مدام کلمات رو می کشه یا تکرار می کنه چیکار کنم⁉️
?خونسردی خود را حفظ نمایید
?مانند قبل به کودک گوش دهید
?به کودک نگویید درست بگو، مکث کن،نفس بکش ، آروم بگو این ها مشکل را پیچیده تر می کنند.
?حرف کودک را قطع نکنین و بجاش حرف نزنین
?بگذارین خودش حرفش را بزنه حتی شده یک دقیقه یک کلمه را بگه
?به حرف دیگران گوش ندین که میگن باباش هم همین جور بود خوب شد، تخم کبوتر بده، ببر طب سنتی ، بزرگ شه خوب می شه
?با متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید
?بیاد داشته باشید بهترین سن درمان روزهای شروع است.مطالب مرتبط با جستجو

#آموزش_زبان | #آموزش_زبان_دوم | #اتیسم | #حافظه | #سی | #سی | انگلیسی | دی | دی_زبان_انگلیسی | زبان | اتیسم | بیش | تاخیر_گفتار | حرف_نمیزنه | دکتر_گفتاردرمانی | زبان | صحبت_نمیکنه | فعالی | کرمان | کلمه_نمیگه | کودک | لکنت | متخصص_گفتاردرمانی | نارس | نوزاد | ابریزش | بهترین | خوب | دکتر | دهان | زبان | عالی | کرمان | کرمان | کریمی | کودکان | گفتاردرمانی | ماساژ | متخصص | نوین | اختلالات | اموز | اول | بهترین | پرتی | پرخاشگری | تست | تغذیه | تمرکز | توجه | حواس | خواب | خوب | دارو | دانش | درس | دقت | رفتاری | روانپزشک | روانشناس | کاردرمانی | کرمان | کلاس | کندخوانی | کندنویسی | گفتاردرمانی | متخصص | مدرسه | نوروفیدبک | هوش | یادگیری | ؟ | تاخیر | تاخیر | حرف | حرف | زبانی | زبانی | زند | کرمان | کودک | کودک | گفتاردرمانی | من | من | نوین | ۱۸ | 18 | ۲ | 2 | ۴ | 4 | 50 | ۵۰ | آب | جملات | داستان | سالگی | سن | سه | کلمه | کلمه | کودکی | مامان | ماهگی | ؟ | اتیسم | اوتیسم | اولیه | چیست | سنین | کلیشه | مختلف | نشانه | های | خوارگی | شیر | اجتماعی | ارتباطی | پیش | دبستان | سنین | مهارت | ؟ | 3 | ۳ | اصلی | توره | تیک | چیست | حرکتی | ساده | صوتی | عصبی | مرکب | نوع | تقسیم | پژواک | تکان | تکرار | تنگ | چشم | دادن | سر | شکلک | کردن | کلمات | مزمن | همزمان | ؟ | ۵ | 5 | اختلال | بازی | بزرگسالان | تمرکز | توجه | چیست | دچار | درمانی | درمانی | روانشناسی | شناخت | عامل | کودک | کودکان | کودکتان | گفتار | لکنت | نقص | یادگیری | تکالیف | اذیت | بی | فریاد | نظم | ۶ | 6 | آموزان | از | املاء | املایی | پاک | پاکن | تخته | تقویت | تمرینات | حافظه | حروف | خاص | خط | دانش | درس | ذ | ز | ض | ظ | غلط | کدام | کردن | کشیدن | کلمات | نوشتاری | نوع | والدین | هستند | آبریزش | بلع | تسهیل | دارو | درمانی | دهان | رفتار | کرمان | گفتار | گفتار | | آموزش | آموزشی | انگلیسی | دوم | دی | زبان | زبان | سن | سی | گفتار | گفتاردرمانی | مناسب | | اختلال | بازی | بهترین | بیش | تاخیر | تلویزیون | تماشا | حرکت | خوب | درمانی | دکتر | دیرحرف | رفتاری | زدن | عالی | فعالی | کاردرمانی | کرمان | کلام | کودک | لجبازی | متخصص | مغز | نوروفیدبک | نوزاد | هوش | | | اتیسم | ارتباط | ارثی | بیش | پدر | پنج | تخم | تشنج | توجه | جات | چهار | حافظه | حرف | دارو | درمان | دکتر | دوساله | دیر | زدن | ساله | ساله | ساله | سردی | سه | شنوایی | صحبت | فعالی | قطعی | کاردرمانی | کبوتر | کرمان | کودک | گفتاردرمانی | گوش | مادر | متخصص | محیط | نکردن | نوزاد | پسر | خوب | خود_به_خودی | دختر | دکتر | زبان | شدن | شروع_ناگهانی | کودک | گفتار | گفتاردرمان | گفتاردرمانی | لکنت_رشدی | متخصص | مغز | | تشنج | حرکات_دست_پا | دارو | زبان | سیاه_شدن، | صرع | غش | فک | کبودی | | | به_دهان_بردن | پریدن_در_گلو | چرخاندن_سر | چنگ_زدن | ردگیری_بینایی | سر_بالا_گرفتن | شیر | غذا | غلتیدن | گردن_گرفتن | مک_زدن | مکیدن | نگاه_کردن | نوزاد | باز | جمله | دیر_ | زبان | ساله | سه | کردن | کرمان | گفتاردرمانی | اپراکسی_گفتار | اختلال_رشدی_اتیسم | اختلال_ژنتیکی | سندروم_داون | شل_حرف_زدن | شنوایی | کم | _واضح_نبودن_گفتار | اختلال_صدا | بد_تلفظ_کردن | سن_تلفظ_صحیح_صداه? | صدای_ک_گ_ف_ش_س_ز_ژ_چ | گفتاردرمانی_تلفظ_ | گفتاردرمانی_کودک? | متخصص_خوب | اختلال_تلفظ | بد_تلفظ_کردن | تلفط_ش | تلفظ_اشتباه | تلفظ_چ | تلفظ_ر_در_بزرگسال? | تلفظ_س | تلفظ_ک | تلفظ_ک | سن_خود_به_خود_خوب_? | شعر_نمیخونه | صداه_یاد_نمیگیره | گفتاردرمانی_تخصص? | نمیفهمم_چی_میگه | بود | خوب | خوب | درمان | دکتر | زود | شد | شروع | کرمان | کودک | گفتاردرمانی | لکنت | لکنت | متخصص | میشه | ناگهانی | نتیجه | آگاهی | بد | بهترین | خوب | خوب | درمان | درمان | دکتر | روز | روز | زمانبر | صبر | طبیعی | طول | طولانی | عالی | قطعی | کرمان | لکنت | ناروانی | یک | یک | | اختلال | تلفظ | شنوایی | کرمان | کم | گفتاردرمانی | متخصص | پدر | پزشک | تاخیر | تخم | خرافات | دکتر | زبان | ساله | شش | عقب | فامیلی | کرمان | کفتر | گفتار | گفتاردرمانی | ماندگی | هوش | | ۱۸ | امدن | باز | بچه | به | بهترین | پسر | پنج | چهار | حرف | حلق | خوب | دارو | دختر | دکتر | دو | دوا | دور | دیر | زبان | زبان | ساله | ساله | سنتی | سه | شش | طب | کردن | کرمان | کودک | گفتاردرمانی | گوش | ماهه | متخصص | مغز | موزاد | هفت | | آموز | انگیزه | باردار | باهوش | بزرگسال | تراپی | تغذیه | تمرکز | توانبخشی | تیزهوش | خانم | خلاق | خوب | دانش | دانشجو | دبستان | دقت | دکتر | غذا | کاردرمانی | کالری | کرمان | کودک | گفتاردرمانی | مدرسه | مرکز | موثر | نوروفیدبک | نوزاد | هوش | | اختلال | تراپی | توجه | حافظه | دارو | دکتر | روانشناس | غذا | کاردرمانی | کرمان | کودک | گفتاردرمانی | محیط | مدرسه | معلم | نوروفیدبک | یادگیری | | اتیسم | خانواده | علت | کرمان | گروه | متخصص | مطالعه | اتیسم | ارتباط | تربیت | تماس | چشمی | حرکت | حس | درمان | ذهن | رشد | کودک | گفتار | مدرسه | اتیسم | تخصص | تخصصی | خوب | درمان | روانشناس | کاردرمان | کرمان | گفتاردرمانی | موفق | | اتیسم | اتیسم | ارتباط | بارداری | بازی | تخصصی | تشخیص | توانبخشی | درمانی | دکتر | دیابت | زود | سروصدا | سن | سن | غذا | کاردرمانی | کرمان | کودک | گفتاردرمانی | لجبازی | مادر | نوروفیدبک | نوزاد | ویژه | | بچه | پسر | حرف | دارو | دختر | دکتر | دیر | روانپزشک | روانشناس | زدن | سن | سنتی | شفا | طب | طلایی | عطاری | کرمان | کودک | کودکان | گفتاردرمانی | مادربزرگ | نوزاد | اثر | بچه | بدم | تخم | چیه | حرف | دارو | داره | دکتر | دلیل | دیر | روانپزشک | زدن | سنی | طب | کبوتر | کرمان | کودکان | متخصص | اتیسم | تا | چه | چیه | حرف | حرف | درمان | دیر | دیر | راه | رشد | زبان | زدن | سنی | طبیعی | علت | کرمان | گفتار | گفتاردرمانی | نزدن | نگرانی | والدین | هست | ارثی | بود | پدربزرگ | پنج | چهارساله | خاله | خواننده | خوب | دانشجو | دبستانی | دبیرستانی | دختر | دختر | دو | دوساله | راهنمایی | رئیس | ساله | ساله | ساله | ساله | سنتی | سه | شروع | شش | طب | عمه | کارمند | کبوتر | کرمان | کودک | گفتاردرمانی | لکنت | مادر | متخصص | معلم | ناگهان | نوین |
تصویربرداری حنجره
کار درمانی
درمان لکنت
نوروفیدبک تراپی
گفتار درمانی
بازی درمانی
اختلالات یادگیری
روانشناسی
درمان بلع
نمایش ویدئو
درباره کلینیک
تماس با کلینیک
تویتتر
کانال تلگرام
اینستاگرام
فیسبوک
صفحه اول
گرفتن نوبت
گروه واتساپ